Logotyp Copywriting KrajewskaCopywriter Martyna Krajewska

Kto jeszcze chce wiedzieć więcej o kreatywności? Kreatywne myślenie od podszewki

22 marca 2021

Przejrzałam 50 ofert pracy na różnych portalach z ogłoszeniami dla copywriterów, aby sprawdzić, ile z nich umieszcza w wymaganiach słowo „kreatywność”. Znalazłam 30 takich pozycji, ujętych w formie podstawowej oraz tej nieco nagiętej, jak mega kreatywność czy aplikuj do nas, gdy Twoje drugie imię to Kreatywność. Jedna firma oferowała nawet kreatywną atmosferę pracy – cokolwiek to znaczy.

Ale… czym jest kreatywne myślenie, kreatywność? Kto jest jej szczęśliwym posiadaczem i czy można ją rozbudzić?

To będzie dłuższy tekst. Z błyskawicznym testem oraz ciekawym, aktywnym sposobem na rozwinięcie kreatywności. Będzie również z naukowego punktu widzenia. Bo w końcu kreatywne myślenie zaczyna się w mózgu.

Kreatywność w biznesie – czy jest potrzebna?

Oczywiście, że tak. To ona napędza rozwój firmy i nie pozwala zatrzymać się w miejscu. Dzięki niej powstają pomysły, które normalnie nie urodziłyby się w głowach ludzi. Pierwszy przykład, który przychodzi mi do głowy to Pan Henry Ford i jego pomysł na samochody. Co powiedział Ford?

 

„Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorca zapytał klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem.”

 

I wymyślił samochód, który świetnie zastąpił istniejące konie. Pozostaje pytanie: czy zrobiłby to bez kreatywności?

W kategorii produktów kreatywnych najbardziej podoba mi się dozownik do pasty do zębów. Zresztą masę nietypowych, przyciągających wzrok i uśmiech produktów pojawia się w serwisie Aliexpress – poduszki w przeróżnych kształtach, kapcie do wycierania podłogi i wiele innych. Grzechem byłoby nie wspomnieć o Pet Rocks, sprzedanych w milionach egzemplarzy. Kreatywność poziom hard.

 

„Everyone knew it was impossible, until a fool who didn’t know came along and DID IT”

Albert Einstein

 

Copywriting też cechuje się domieszką kreatywności w różnych odsłonach. Opuść mnie na chwilę - tylko wróć proszę 😊 - i przeczytaj tekst o myszach, stworzony przez sklep sprzedający elektronikę. Kreatywnie? Mi się ciepło na serduchu robi, jak coś takiego czytam. I kupiłabym taki produkt, mimo że jestem fanką myszki z ogonkiem.

Kreatywne myślenie w biznesie pozwala więc łatwiej osiągnąć sukces. Chodzić nowymi ścieżkami, tam gdzie nikt jeszcze nie odważył się iść. Do wielkiego błękitnego oceanu. Pozostaje pytanie: jaka jest definicja kreatywności, jeśli w ogóle istnieje? Da się ją zmierzyć? I skoro jest takim kluczem do sukcesu, to może da się jej nauczyć?

Czym jest kreatywność?

Podoba mi się stwierdzenie „ucieczka od umysłowej stagnacji”. Jest to jednak jedna z kilkunastu definicji kreatywności, z jakimi można się spotkać.

Inne określają kreatywność jako:

  • myślenie pozaschematem, nieszablonowe;
  • plastyczność, umiejętność rozważenia wielu, często nawet absurdalnych możliwości;
  • oryginalność, myślenie poboczne;
  • podchodzenie do problemów w sposób otwarty, na luzie.

Osoba kreatywna nie zadowala się pierwszym rozwiązaniem. Szuka dalej, kopie tam, gdzie nikt nie kopał, a co najważniejsze SPRAWIA JEJ TO PRZYJEMNOŚĆ.

Kreatywne myślenie jako połączenie wiedzy, twórczego umysłu i motywacji.

Za rękę z kreatywnością idą inne cechy osobowości. Głównie trzy: ogromna wyobraźnia, dociekliwość i ciekawość.

Kreatywność w mózgu - tak, są takie badania!

Uniwersytet Harvarda wraz z panem psychologiem dr Rogerem Beaty wymyślili badanie, które wyraźnie pokazało, że kreatywni ludzie myślą troszeczkę inaczej. W ich mózgu tworzą się połączenia pomiędzy systemami, które w „normalnych” warunkach pracują samodzielnie.

Analizowali 163 osoby i każdej pokazywali zdjęcia zwyczajnych przedmiotów, takich jak skarpetki czy cegła. Mieli oni 12 sekund na wymyślenie im kreatywnego zastosowania. W tym samym czasie jak badani poddawali się kreatywnemu myśleniu, badacze obserwowali ich mózgi przy pomocy badania fMRI.

Wyłonili 3 obszary mózgu związane z kreatywnością:

1. Sieć aktywności spoczynkowej. Skupienie.

Standardowo uruchamia się ona wtedy, gdy nie mamy nic ciekawego do roboty. Mózg się relaksuje, myśli przepływają swobodnie i uruchamia nam się spontaniczność oraz wyostrza wyobraźnia.

2. System istotności.

To taki mózgo-strażnik, który sortuje pomysły powstałe w pierwszym systemie.

3. Centralna sieć wykonawcza.

Pomaga w wyborze najfajniejszego pomysłu i w jego modyfikacji pod określone cele.

Ważna była również moc połączeń między systemami. Im były one silniejsze, tym na ciekawsze i bardziej kreatywne pomysły wpadali badani.

A skoro tak, to może kiedyś z medycznego punktu widzenia będzie można pobudzić swoją kreatywność. Kto wie? 😊

Jak rozbudzić swoją kreatywność? Mały test

Do pobudzania magnetycznego mózgu nam daleko, wiec pozostańmy przy „przyziemnych” metodach. Warto przy tym wiedzieć jedną rzecz – kreatywne myślenie to myślenie obu półkul mózgowych, zarówno tej logicznej lewej, jak i plastycznej prawej. Wobec tego najlepiej sprawdzą się ćwiczenia trenujące obie półkule. I tu na myśl przychodzi mi… żonglowanie. Sama kiedyś potrafiłam żonglować, nawet jajkami (ale ugotowanymi na twardo), teraz trochę pamięć mi się zatarła. Dla tych co chcą spróbować swoich sił, polecam:

Inne popularne techniki które wzmacniają kreatywność to:

  • Burza mózgów;
  • Mapy myśli;
  • Bisocjacja, czyli tzw. podwójne kojarzenie z pozornie nie pasujących do siebie dziedzin;
  • Synektyka;
  • Sześć kapeluszy myślowych;
  • I wiele innych.

 

„Prześpij się z problemem” – F. Kekula odkrył strukturę benzenu, bo akurat zdarzyło mu się śnić o wężu, który połykał własny ogon.

 

Istnieją również testy kreatywności – mniej lub bardziej poważne. Z mojej strony mam dla Ciebie małe zadanie przy pomocy którego sprawdzisz wielkość swojego kreatywnego myślenia.

Poniżej 9 kropek. Jesteś w stanie połączyć je 3 liniami prostymi, jednocześnie nie odrywając ołówka od papieru? Jeśli tak, ile Ci to zajęło?

Krótki test na kreatywne myślenie

Kreatywne myślenie - wrodzone czy nabyte?

Ach, te dzieci. Nie sposób nie wspomnieć o nich w temacie kreatywności. Ich głowy pełne są kreatywnego myślenia, pomysłów z punktu widzenia dorosłych dziwnych i kompletnie pozbawionych sensu. Ale to właśnie one od najmłodszych lat, aż kipią kreatywnością.

A żeby to potwierdzić przeprowadzono nawet takie badania.

Okazało się, że 90% badanych 5-latków to dzieciaki kreatywne. Następnie zbadali grupę 7-latków, gdzie kreatywni stanowili jedynie 10%, a także grupkę dorosłych (43-45 lat) wśród których kreatywnym myśleniem charakteryzowało się jedynie 2% badanych...

 

„każdy rodzi się z twórczymi zdolnościami, które w dziwny sposób znikają w procesie dorastania”

F. Goble

 

Na podstawie powyższych badań powstał nawet film dokumentalny z 2013 roku pt. „Alfabet”.

Co w takim razie dzieje się z kreatywnością wraz z wiekiem? Zanika jak kolagen w skórze – ot, tak?

Niekoniecznie. Wielu uważa, że to po części wina systemu edukacji. I zgadzam się z nimi. W szkole uczymy się schematycznego myślenia, które wzmacniają testy jednokrotnego wyboru i utarte sposoby postępowania. Zresztą nie tylko szkoła to robi. Po części również rodzice i państwo, ale to już temat na osobne rozważania 😊

Mamy więc do czynienia z kreatywnością wrodzoną (praktycznie od kołyski) oraz nabytą (kształtowaną i wzmacnianą poprzez różne ćwiczenia). Myślę, że ważne aby nie zamykać w sobie tego wewnętrznego dziecka i pozwolić sobie czasem na odrobinę szaleństwa w myśleniu.

Myślenie kreatywne pomaga przecież zarówno w biznesie jak i życiu osobistym i fajnie robić wszystko co możliwe, aby rozbudzać swoją kreatywność i pomagać rozbudzać ją w innych. Bo to samo dobro.

Co ogranicza Twoje kreatywne myślenie

Bariery kreatywności – co ogranicza Twoje kreatywne myślenie?

Tak, są takie. Może nie ma ich dużo, ale warto je znać, aby się przed nimi chronić.

Podstawowa z nich to RUTYNA. O zgrozo, ile kreatywnych pomysłów ginie, kiedy zaczynamy postępować schematycznie. Mózg przestawia się wtedy w tryb automatu i z kreatywnego myślenia nici. Szkoda…

Numer dwa (z tym się nie zgodzę, ale jest więc przytaczam) – WIEDZA. Niektórzy uważają, że wiedza potrafi zablokować umysł, bo w środku czujemy, że coś jest niemożliwe, więc pomysły się zwyczajnie nie pojawiają. Dla mnie wiedza stanowi fundament kreatywności i dzięki niej można właśnie wpaść na dużo ciekawsze pomysły.

WŁASNE PRZEKONANIA również potrafią zablokować kreatywne myślenia. Podobnie jak UTARTE SCHEMATY zachowań. Dlatego kluczem jest „otworzyć” umysł i pozwolić myślom i fantazjom płynąć. W końcu wiele wynalazków kiedyś było tylko marzeniem, wizją w czyjejś kreatywnej głowie.

Ostatnim wrogiem kreatywności może być SUKCES. Dopada nas lenistwo i przestajemy być kreatywni, bo zwyczajnie nic nas nie motywuje. Dodatkowo sukces to również zbyt duża liczba możliwości, przez co może on osłabiać pojawianie się w głowie oryginalnych i nieszablonowych pomysłów. Trochę jak ze zbyt dużym wyborem w produktach – w końcu nie wybierzemy żadnego.

Tyle z mojej strony 😊

A Ty jesteś kreatywny? Czym dla Ciebie jest to słowo? Udało Ci się rozwiązać zagadkę z punktami? Chętnie posłucham Twoich przemyśleń.

Potrzebujesz profesjonalnych tekstów?

Wystarczy tylko chwila na wypełnienie formularza kontaktowego. Sprawdź, jak mogę usprawnić Twój internetowy biznes.
Skontaktuj się ze mną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kim jestem?

Kreatywna copywriterka. Od dziecka pasjonowały mnie słowa, ich pochodzenie i sposoby użycia. Uwielbiam ironie i metafory. Pasjonuje mnie również kognitywistyka, głównie psychologia i językoznawstwo, dzięki czemu lepiej dopasowuję swoje teksty do potrzeb odbiorców. Prywatnie wielbicielka horrorów, wszystkich czworonożnych zwierząt i malowania akwarelą.

Napisz do mnie!

Chcesz skorzystać z moich copywriterskich usług? Napisz, żebyśmy szybko mogli zacząć rozmawiać o Twoich celach biznesowych. Zwykle odpisuje na maile w ciągu jednego dnia roboczego.

Adres email: kontakt@martynaKrajewska.pl

Copyright 2020 - Martyna Krajewska - Wszelkie prawa zastrzeżone
menu