Jak evergreen content pomoże Ci wygrać z konkurencją? Przykłady wiecznie zielonych treści

Wiecznie zielone treści – jak to pięknie brzmi. Czym są? To praktycznie bomba dla SEO. To artykuły, case study, tematy, które nie mają daty ważności. Dzięki temu cały czas wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce i są chętnie czytane, niezależnie od upływu czasu. Jak tworzyć evergreen content? Czym on jest i jak pomaga w walce z konkurencją?

Co to jest evergreen content?

Evergreen content to po prostu treści, które cały czas są aktualne. Nie starzeją się, więc mogą w sieci wisieć praktycznie przez cały czas. Oczywiście wymagają aktualizacji od czasu do czasu, ale ich trzon zawsze pozostaje ten sam. Aktualizacja wzmacnia pozycjonowanie wiecznie zielonych treści w organicznych wynikach wyszukiwania.

Warto wiedzieć, że evergreen content to nie są teksty, które cały czas są widoczne na stronach internetowych. Kluczem do rozróżnienia, czy dana treść jest wieczna, jest jej aktualność w stosunku do obecnych trendów. Myślę, że najłatwiej będzie wytłumaczyć to na przykładach, czym evergreen content nie jest.

Czym NIE jest evergreen content?

Zdecydowanie do pakietu evergreen content nie zaliczymy treści, które przestają być aktualne na skutek upływu czasu, czyli:

  • wiadomości: wszelkie serwisy informacyjne podające aktualne informacje ze świata sportu, polityki, pogody NIE są wiecznie zielonymi treściami;
  • aktualne trendy, np. w modzie, w elektronice, w projektowaniu stron czy w SEO (o ile nie są to techniki, które stosuje się od kilku lat). Zwykle mają one bardzo krótki termin ważności, np. w przypadku wpisów modowych może to być jeden sezon.
  • recenzje produktów, zwłaszcza tych sezonowych, bo niektóre z takich wpisów będą miały faktycznie dłuższą ważność (i mogą zostać zaliczone do treści evergreen);
  • trendy sezonowe, statystyki dla konkretnych przedziałów czasowych, np. używanie smartfonów w 2021 roku.

Jak stworzyć evergreen content?

Evergreen content to wartościowa treść, którą należy tworzyć zgodnie z ogólnymi zasadami pisania tekstów do sieci. Trzeba wziąć pod uwagę 2 główne czynniki: dostosowanie tekstu do SEO, a także poruszenie wartościowego tematu w przystępny sposób.

W tym momencie dobrze jest znać zasady Webwritingu.

Wyczerpujemy temat i dbamy o przejrzystą strukturę, tak aby odbiorcy chciało się ten tekst czytać. Ważne jest szczegółowe i precyzyjne podejście do tematu. W przypadku wiecznie zielonych treści unikaj pisania na tematy ogólne – próbuj je raczej zawężać, tak mocno jak się da. Dzięki temu zyskasz większą uwagę czytelników i większe szanse na to, że treść faktycznie będzie wieczna.

Dodatkowo istotne jest zadbanie o SEO. W końcu marketing prowadzony w tej formie ma przyczyniać się do zwiększenia ruchu w obrębie strony internetowej, a także do zwiększenia świadomości marki wśród użytkowników. Aby treść wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania, korzystaj ze słów z długiego ogona – wystarczająco popularnych i mało konkurencyjnych, aby umożliwić Ci wybicie się w sieci.

I ostatni element tworzenia: Treść wiecznie zielona powinna być regularnie aktualizowana pod kątem:

  • aktualności informacji interesujących dla użytkowników;
  • SEO, gdyż pozycjonowanie i towarzyszące mu zasady ciągle się zmieniają.

Evergreen content – podstawowy problem

Wiecznie zielone treści są super, bo wiecznie wzbudzają zainteresowanie czytelników. Ale co z tego, jeśli w Twojej branży wiele tematów z grupy evergreen content zostało już użyte przez konkurencję? Ciężko będzie Ci się przebić, zwłaszcza gdy Twoi rywale mają już ugruntowaną pozycję na rynku Google. Co wtedy?

Poszukaj wiecznie zielonych tematów, ale wykorzystaj do tego długi ogon. Z pewnością nawet w bardziej konkurencyjnej branży uda Ci się znaleźć tematy, które może nie są aż tak popularne, ale łatwiej będzie Ci się wśród nich wybić.

Dodatkowo pamiętaj o aktualizacji evergreen content. Bo to że jest wiecznie zielona, nie oznacza, że nie trzeba jej aktualizować. Przeprowadzona w odpowiednim czasie aktualizacja tekstu pomoże mu podnieść pozycję w Google.

Dlaczego warto tworzyć wiecznie zielone treści?

Evergreen content to współczesny sposób na skuteczny i wieczny marketing. No może nie aż tak wieczny, ale na pewno długofalowy. Wdrożenie treści typu evergreen do Twojej strategii z pewnością pomaga firmom wybić się wśród konkurencji. Problemem może stać się jedynie dobór tematu – aby jednocześnie generował ruch na stronie i nie był zbyt konkurencyjny.

Przykłady evergreen content

1. Poradniki

Chyba najczęściej stosowana forma evergreen content. I nie ma się czemu dziwić. Poradniki są odpowiedzią na problemy klientów – teraz i w przyszłości. Nawet Google nazwał te chwile poszukiwań w całkiem sprytny sposób: mikromomentami. W przypadku wiecznie zielonych treści warto skupić się na 2 z nich, tj.:

  • chcę wiedzieć;
  • chcę zrobić.

Zobacz więcej o mikromomentach: Czym są mikromomenty w marketingu? Jak je wpleść w kampanię marketingową? (Think with Google)

Poradniki to najczęściej standardowe artykuły, które dosadnie wyczerpują dany temat. Jednak marketing w tej formie możesz również prowadzić przy pomocy innych narzędzi, takich jak filmy video czy infografiki.

Poradniki są piekielnie skutecznie jeśli chodzi o SEO i pozycjonowanie stron. Trzeba tylko odpowiednio dobrać do nich słowa kluczowe.

2. Case study

Z tej formy evergreen content coraz częściej korzystają różne firmy. Case study pomaga firmom się wyróżnić i pokazać ich proces postępowania w przypadku danego projektu. Warto wspomnieć, że ta forma treści wzbudza w klientach zaufanie do firmy i przyczynia się do przekonania ich do skorzystania z produktów lub usług, które ona oferuje.

3. Zestawienia, np. książek, narzędzi

Niezależnie od tematyki strony, możliwe jest wykorzystanie takich zestawień na blogu firmowym. W dodatku są to teksty, które bardzo długo zachowują swoją aktualność – od czasu do czasu można do nich w prosty sposób dodawać nowe narzędzia czy pozycje książkowe.

Wystarczy zerknąć na najczęstsze wyszukiwania: książki dla młodzieży, książki dla właścicieli psów, narzędzia dla copywriterów czy narzędzia do pracy zdalnej.

4. Definicje pojęć

Najlepszym przykładem wiecznych treści dla definicji pojęć jest Wikipedia. Na większość haseł zajmuje ona pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto zaznaczyć, że definicje terminów w tej internetowej encyklopedii są neutralne, nie ma w nich stronniczości.

Podobną strategię treści możesz wykorzystać na swojej stronie, przygotowując np. słownik podstawowych pojęć związanych z Twoją działalnością.

5. Odpowiadanie na pytania klientów

Czyli sekcja strony FAQ. Niezwykle popularna, niezwykle skuteczna i rozwiewająca większość najbardziej popularnych problemów klientów. Jednak aby ją stworzyć, trzeba dobrze poznać swoich klientów i zebrać od nich dane – przy pomocy ankiet, analiz wysyłanych zapytań ofertowych czy komentarzy pod wpisami na blogu firmowym (również tymi prowadzonym u konkurencji).

Evergreen content w tym wydaniu – podobnie zresztą jak wpisy blogowe bardzo dobrze wpływa na SEO, a tym samym na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Wiecznie zielone treści to idealne źródło wartościowych informacji dla klientów. Współczesny marketing powinien korzystać z tej formy promocji. Artykuły typu evergreen mają bardzo duży potencjał i wpływają na pozycjonowanie strony przez długi czas. W dodatku są możliwe do wykorzystania w każdej branży. To jak, masz ochotę stworzyć swoje własne treści z tej serii?

 

 

Przeczytaj również: