Historia copywritingu – tego nie przeczytasz nigdzie indziej

Najstarsze ogłoszenie reklamowe pochodzi z okolic Teb i ma już ponad 5000 lat. Od tego czasu w copywritingu wiele się zmieniło. Zanim jednak pojawili się profesjonalni copywriterzy, handlarze reklamowali się sami – na papirusie, w formie graffiti czy przy pomocy piktogramów. Jak więc zaczęła się historia copywritingu?

Kto jako pierwszy zajmował się tekściarstwem na cały etat? ​

Historia copywritingu – graffiti na domach w Pompejach

Pompeje to niesamowite miasto. Pozwoliło nam odkryć starożytną kulturę, w tym przyjrzeć się komunikatom reklamowym na murach. A było ich całkiem sporo. Domy na parterze nie miały okien i całą białą przestrzeń pompejańczycy wykorzystywali na graffiti.

Całość wyglądała trochę jak dzisiejsze billboardy 🙂

Graffiti dotyczyło treści politycznych, reklamowych, a nawet reklamacji klientów.

Poniżej przykład ogłoszenia dotyczącego wynajmu:

Graffiti pompeje - historia copywritingu

Źródło: https://www.thegreatcoursesdaily.com/how-pompeii-graffiti-preserved-the-ordinary-voices-of-ancient-rome/

Już wtedy istnieli profesjonaliści w swoim fachu. Aemilius Celer był profesjonalnym graficiarzem. Pisał ogłoszenia na wybielonych ścianach za innych. A żeby było wiadomo, że to jego dzieła, to za każdym razem się podpisywał.

W swoich wywodach dużo wcześniej o perswazyjnej sztuce komunikacji opowiadał Marek Cyceron. Wspominał on o kupcu, który potrafił umiejętnie zachwalać sprzedawane przez niego figi.

Tak zaczęła się historia dzisiejszego copywritingu. ​

Nie tylko Pompeje, ale i starożytna Grecja

Grecy korzystali z pisemnych ogłoszeń, aby informować obywateli o wydarzeniach sportowych i kulturalnych.

I to oni zaczęli zajmować się retoryką, która uznawana jest za sztukę przekonywania połączoną z pięknym mówieniem. Od samego Arystotelesa możemy więc uczyć się perswazyjnej komunikacji.

Według Arytotelesa retoryka to:

„umiejętność wynajdywania w mowie wszystkiego, co może mieć znaczenie przekonujące”

Czyli praktycznie to, o czym myślimy, gdy mamy na myśli copywriting. ​

Średniowiecze i utrudnienia w reklamie

Przełomem w historii copywritingu był druk. Teksty reklamowe pojawiały się w gazetach, np. w pierwszej gazecie Oxfordzkiej. Reklamy zajmowały tam czasem pełną stronę gazety.

Jeden z pierwszych tekstów reklamowych w tamtym okresie promował sprzedaż modlitewnika w 1477 roku.

Ale głównie reklamowano leki, właściwie paramedyki. One były na wszystko. Pieśń mistrza lekarskiego Seweryna „Mastićtar”reklamująca maść pobudzającą mówiła:

„Gdy trochę namaścisz swemu mężowi, możesz mu kazać piać, kiedy zechcesz”.

Ale średniowiecze miało jeden duży problem z promowaniem usług przez kupców. Był nim cech.

Cech to instytucja, która pilnowała sprzedaży towaru. Dbała o równość konkurencyjną i wprowadzała ograniczenia, np. każdy kto sprzedawał mydło mógł go sprzedać w ciągu dnia tylko 12 sztuk.

Jeśli sprzedał więcej, płacił karę. Więc nie opłacało się reklamować. ​

Pierwszy prawdziwy copywriter

Był nim John Emory Powers (1837-1919). Najpierw pracował w domach towarowych Lord & Taylor i Wanamaker’s , a potem stał się niezależnym copywriterem, który współpracował z różnymi firmami. Pisał 6 reklam tygodniowo. Wow!

Ale czy to on był pierwszym copywriterem? Na pewno jako pierwszy pracował niezależnie i zajmował się tylko tworzeniem treści reklamowych.

Natomiast już w XVIII wieku zatrudniano fachowców od pisania ogłoszeń. Głównie byli to pisarze i poeci, a jednym z nich był np. Denis Diderot. Wymyślił on nawet ogłoszenie, które zachęcało do kupna pomady do włosów.

Innym copywriterem tamtych czasów był Richard Brinsley Sheridan – poeta, polityk, pisarz, który zajmował się tworzeniem ogłoszeń dla gazety „Times”.

Dużo później, po Johnym Emory Powers pojawił się Robert Collier, który specjalizował się w marketingu bezpośrednim. Uważał, że początek tekstu jest najważniejszy, jest przynętą, która powoduje, że czytelnika dociera do końca treści.

Jego główna myśl brzmiała:

„Zawsze przyłączaj się do rozmowy, która toczy się już w umyśle klienta” ​

Historia copywritingu – ciekawostki

Reklama odgrywała istotną rolę w stosunku do nowych towarów, sprowadzonych z nowo podbitych i poznanych lądów. Już wtedy wiedziano, że jedynym sposobem na sprzedaż produktów, takich jak kawa, herbata czy tytoń jest ich nieustanna promocja.

A pierwsza pisemna reklama herbaty ukazała się podobno w piśmie „Mercurius Politicus” w 1658 roku.

Na łamach gazety „Times” regularnie pojawiały się różne ogłoszenia. Poniżej fragment reklamy tytoniu:

„(…) używając tego tytoniu osoby mogą nigdy nie nosić okularów (…) tak wzmacnia on i oczyszcza wzrok”

W historii copywritingu warto wspomnieć o pierwszej drukowanej ulotce, wydanej przez księgarza Leopolda Lauberta w 1450 roku. On właśnie w taki sposób promował swoje książki.

Natomiast w XIX wieku (głównie we Francji) naciskano, aby reklama zawierała jedynie czyste informacje bez żadnego emocjonalnego przekazu. ​

To tylko okrojone informacje na temat tego, jak copywriting rozwijał się na przestrzeni wieków. Jeśli chciałbyś coś dodać, zapraszam do rozmowy 🙂 ​