Copywriting dla małych firm – jak to ugryźć?

Dobry copywriting kosztuje. Za zły trzeba zapłacić jeszcze więcej. Co powinieneś zrobić, jeśli Twój budżet nie pozwala Ci na pełną inwestycję w copywriting? Tworzyć samemu? Niekonieczne, choć i ta opcja może być dla Ciebie dobry rozwiązaniem. Zobacz więc, jak powinien wyglądać copywriting dla małych firm, aby faktycznie był on skuteczny.

Zanim przejdę do zasad…

Każda firma była kiedyś małą firmą. W końcu od czegoś trzeba zacząć. I zapewne domyślasz się, że te małe firmy nie urosły ot tak. Trzeba było wysiłku – dotyczącego marketingu i produktów – aby tę firmę rozwinąć. Potrzebni są klienci, których do siebie przekonasz. Klienci, którzy wracają. Copywriting dla małych firm przeprowadzony z głową pozwoli Ci stać się rozpoznawalną marką o stabilnej pozycji na rynku.

I nie musisz na niego przeznaczać dużego budżetu.

Zasady copywritingu dla małych firm

Poniżej 7 zasad pisania dla małych przedsiębiorców.

Znajdź swoje USP

USP to unikalna propozycja sprzedaży. To ona pozwala Ci pokazać klientom, że Twoja marka jest inna niż wszystkie. Jeśli uda Ci się wymyślić dobrą propozycję sprzedaży, jesteś już o krok bliżej. O tym jak to zrobić, przeczytasz w moim poprzednim wpisie – Unikalna propozycja sprzedaży (USP) – czym jest i jak ją stworzyć?

Postaw na szczerość

Twoja komunikacja powinna opierać się na szczerości. W końcu mała firma jest w najlepszej pozycji do budowania bliskich, wręcz intymnych relacji z klientami. Faktycznie możesz ich traktować indywidualnie, rozmawiać z nimi, słuchać ich potrzeb. Dlaczego więc tego nie wykorzystać?

Pokażę Ci przykład.

Jeden ze słynnych copywriterów – John Emory Powers – stworzył kiedyś reklamę opartą właśnie na szczerości. Dotyczyła ona płaszczów przeciwdeszczowych, których sklep nie mógł się pozbyć. Problemem była niska jakość tych produktów. Sprzedawca uznał, że pisanie o tym w reklamie jest nie na miejscu. Jednak Powers uznał inaczej. Efektem była reklama o treści:

„Mamy 1200 lichych płaszczy przeciwdeszczowych. Są prawie bezwartościowe, jednak wciąż warte ceny, jaką za nie żądamy. Przyjdźcie je obejrzeć. Jeśli uznacie, że warte są takiej ceny, wtedy je kupcie”
(„Tajniki warsztatu legendarnego copywritera” – Claude Hopkins)

Efektem działania reklamy była szybka sprzedaż wszystkich płaszczy.

Zobacz: Co Eugene Schwartz powiedziałby o Twoim copywritingu?

Powiedz, że jesteś małą firmą

Klienci uciekają od koncernów. Chcą kupować produkty od lokalnych dostawców, bo dzięki temu wiedzą, jacy ludzie kryją się za konkretnymi produktami czy usługami. To dla Ciebie idealny moment. Informacje o tym możesz umieścić w sekcji „o nas” na swojej stronie internetowej czy na fanpejdżu w mediach społecznościowych.

Wykorzystaj moc bloga firmowego

Copywriting dla małych firm to również content marketing, czyli m.in. blog firmowy. Prowadząc go, zwiększasz szanse na przyciągnięcie klientów do strony. Potrzebna Ci jedynie odpowiednia optymalizacja bloga pod SEO. Bez prawidłowego dostosowania wpisu pod wyszukiwarki możesz bowiem pożegnać się z ruchem na stronie.

Zacznij więc od znalezienia list tematów na bloga firmowego oraz dokładnego researchu słów kluczowych – najlepiej przy pomocy narzędzi.

Zobacz też: Jak napisać „płodny” tekst na bloga firmowego? Przydatne wskazówki

Oddziaływanie na emocje - mops, smutek - copywriting dla małej firmy

Oddziałuj na emocje klientów

Ponownie odniosę się do wg mnie najważniejszej korzyści małej firmy – łatwiejszy i bliższy kontakt z klientami. To dzięki niemu możesz znacznie lepiej poznać swoją grupę docelową, klientów i zrozumieć, dlaczego do Ciebie przychodzą lub co ich powstrzymuje przed zakupem. Weź pod uwagę, że większość z nas kupuje emocjami. Chcemy zaspokoić swoje pragnienia. Jeśli do nich dotrzesz i oprzesz na nich swoje teksty – sukces praktycznie gwarantowany.

Stosuj bezpośrednią komunikację

Bezosobowa komunikacja tworzy dystans, a Twoim zadaniem jako małej firmy jest zbudowanie relacji. Traktuj odbiorców jak dobrych znajomych, jak partnerów, z którymi chce się porozmawiać. Stosuj po prostu marketing konwersacyjny.

Odnoś się do nich na „Ty”, nie wymądrzaj się i nie próbuj im nic na siłę sprzedać. Za swój cel obierz pomoc klientom, gdy tylko tego od Ciebie oczekują.

Opowiadaj historie

Nic nas tak nie rzuca na kolana jak dobra historia. A nawet ta nie całkiem dobra, ale codzienna – czego dowodem jest niezwykła popularność filmów paradokumentalnych. Storytelling w marketingu małych firm to coś, co pozwoli Ci szybko i bezboleśnie wyróżnić się od konkurencji.

Jaka jest Twoja historia powstania? Może masz jakieś ciekawe historie związane z klientami, Twoją osobą, które doprowadziły Cię do tego momentu, w którym jesteś?

Opowiadaj i ucz. Storytelling sprzedaje.

Copywriting dla małych firm – podsumowanie

Wszystkie powyższe zasady możesz wykorzystać w samodzielnie tworzonych tekstach. Pamiętaj, że nie musisz zaraz pisać treści do wszystkich kanałów marketingowych, w których działasz lub chcesz działać. Na samym początku skup się na swojej stronie internetowej lub sklepie. Z czasem rozszerzaj treści na inne media. A jeśli szukasz kogoś, kto pomoże Ci w napisaniu treści dla Twojej marki, skontaktuj się ze mną.

 

Przeczytaj również: